Ružičkini dani

Učenici naše škole redovito sudjeluju u obilježavanju Ružičkinih dana, tako i ove godine 18. 09. 2024. na 9. susretu mladih kemičara u okviru XX Ružičkinih dana pet učenica naše škole predstavile su svoje istraživačke radove. Rad „Prirodna kozmetika“ predstavile su učenice Katarina Dobrić i Ivana Avrić. Kroz svoj rad došli su do saznanja da svaka žena u prosijeku na svoju kožu nanese 12 različitih kozmetičkih proizvoda, svaki proizvod sadrži barem 15 različitih kemikalija što čini 180 kemikalija koje koža apsorbira, te poručuju kako je potrebno pročitati sastav kozmetičkog proizvoda koji se nalazi na ambalaži, izbjegavati štetne sastojke ili pokušati samostalno pripremiti nešto od kozmetike.
Lea Lukić i Katarina Lukić u svom radu govorile su o prirodnim kiselinsko- baznim indikatorima, a Milica Malić nas je upoznala s primjenom prirodnih kiselinsko -baznih indikatora. Lavoslav Ružička uživao je u svom ružičnjaku stoga su za pripremu indikatora odabrani cvjetovi ruža crvene, ružičaste i svijetlo ružičaste boje. Istraživački radovi učenica pokazuju da su prirodni kiselinsko-bazni indikatori lako dostupni, jeftini, nemaju štetan utjecaj na zdravlje i okoliš. a rezultati dobiveni primjenom prirodnih indikatora su precizni i točni.
Mentor učenicama pri izradi radova je Đurđevka Pecikozić, dpl. Ing. Kemije, prof. izvrsna savjetnica