LOCAL HEALTH FOR GLOBAL HEALTH: CARE & SHARE

ERASMUS+ STRATEGIC PARTNERSHIP FOR SCHOOLS 2015–2018

Pico

Učenici i nastavnici naše škole sudjelovali su na drugom sastanku u Portugalu,  na otoku Pico od 7. 05. do 13. 05. 2016. godine. Naši učenici, Zvonimir Nikolić, Ivan Mijatović, Denis Požarko, Marin Miletić i  Matej Jelić uspješno su predstavili našu školu.

Učenici su aktivno sudjelovali na svim radionicama koje su predviđene projektom pod nazivom  „My contry, region and school“, „Old days, old ways” i  „Napredak u medicini“ te manifestaciji Erasmus Day .

Obišli smo cijeli otok Pico: vinograde   zaštićene  kamenim zidovima od utjecaja oceana i vjetra, upisane na  UNESCO-ov popis  svjetske baštine, obronke vulkana visokog 2351 metar koji je ujedno i najviši vrh Porugala, muzej posvećen lovu na kitove, pećinu ispod vulkana, prisustvovali smo ceremoniji posvećenoj lokalnom svecu, obišli lokalnu školu, upoznali portugalski obrazovni sustav, jednu od najsuvremenijih bolnica u Portugalu  i nazočili predavanju o funkcioniranju hitne pomoći na otoku.

Na otoku Faial posjetili smo muzej posvećen vulkanima. Posljednja erupcija vulkana dogodila se prije šezdeset godina, kada su polja, svetionik i kuće zatrpane lavom. Botanički vrt koji smo posjetili na jednom mjestu sadrži cijeli biljni svijet toga dijela svijeta. Vidjeli smo ogromne fikuse, kaktuse i mnoge druge biljke znatno većih dimenzija nego što ih mi uzgajamo.

Na otoku  Sao Jorge  pješačili smo pored obale nekoliko kilometara stazom s koje se pruža prekrasan pogled na ocean. Na trajektu smo obišli prostor za bolesnike i  pružanje prve pomoći. Pored mnogih drugih događanja i druženja,  išli smo na Whale watching na Espaço Talassa ( promatranje kitova, dupina, kornjača, meduza... ).

Nakon osam tisuća kilometara provedenih na putu, vožnje automobilom, avionom, autobusom, brodom i podzemnom željeznicom, vratili smo se kući bogatiji za bezbroj novih poznanstava, uspomena i iskustava. Boravak u Portugalu svima nam predstavlja izuzetno iskustvo.

Davor Filipjak, dipl.inž. i Tanja Stakić, prof.