2019-05-20 23:29:32

Malaga, Španjolsak

Malaga 19.11. - 23.11.2018.

U okviru Erasmus+ projekta „More than the sum of its parts - Our diverse cultural heritage as building blocks for European unity“ učenici i nastavnici naše škole  sudjelovali su  u razdoblju od 19. do 23.studenog 2018. godine na prvom sastanku održanom u Malagi (Španjolska). U ovom projektu sudjeluju škole iz šest  država: Italije, Španjolske, Finske, Velike Britanije, Njemačke i Hrvatske.

 

Prvi dan projektnog sastanka proveli smo u školi gdje smo se  ukratko upoznali sa školskim sustavom u Španjolskoj, te dogovorili detalje programa tijekom susreta. Učenici Fran Vekić, Niko Tin Sablić, Tomislav Kovačić i Leonardo Lujić zajedno s nastavnicima Tanjom Stakić i Davorom Filipjak predstavili su našu državu i školu prigodnim filmom. Rad u multinacionalnim skupinama na unaprijed dogovorenim temama vezanim za naš projekt bilo je svima vrlo pozitivno iskustvo.

  Posjetili smo i Antequeru gdje se nalaze ostaci ljudskih nastambi iz brončanog doba. Upoznali smo se s načinom života u to vrijeme. Osim toga, obišli smo gradski muzej u kome smo se upoznali s cijelom povješću ove regije od vremena rimskog carstva, preko vladavine Maora pa sve do modernoga doba.

Arhidona je još jedan prekrasan gradić u kome smo posjetili maurski dvorac i svetište Hermitage Djevice Gracije, zaštitnice mjesta, koje je izgrađeno na ruševinama maurske džamije. O ovom gradu pisao je američki pisac Irving Washington. Uspjeli smo se popeti do vrha planine i uživati u prekrasnom pogledu.

Tijekom petodnevnog druženja obišli smo gradski muzej u Malagi  i muzej Pabla Pikasa koji je rođen u ovom gradu.

 

 

 

 

 

 

Posjetili smo i Ruski muzej u Malagi gdje smo  pogledali izložbu o propagandi u vrijeme SSSR-a i djela Kazimira Maljeviča...

 

 

 

Najupečatljivije iskustvo bila je svakako posjeta Granadi, rodnom gradu jednog od najvećih pjesnika i dramatičara Federica Garcíe Lorce, kao i  Alhambri, palači posljednjih Maurskih Nasrida sagrađenoj u 13 i 14 stoljeću. Od 1984. godine je na UNESCOvom popisu svjetske baštine.

 

 

 

 

Završni dio programa sastojao se u izradi skulpture koja je presjek svih naših iskustava u Malagi, kao i prikaz povezanosti svega različitoga u jedinstvo i međusobno prihvaćanje, što je temelj EU i temelj našeg projekta. Naš učenik našao se u skupini koja je nagrađena za  najbolju izvedbu.      

 

Na ovom putovanju još jednom smo uspješno  predstavili naš grad i školu, aktivno sudjelovali na  svim aktivnostima, stekli nova iskustva, znanja i prijatelje...


Tehnička škola Nikole Tesle - Vukovar